30 Ocak 2015 Cuma

Türk girişimcilerin Hollanda'ya katkısı yılda 2,64 milyar Euro DIŞ HABER
elazig 336*280 -->

Belarus Cumhurbaşkanı: Avrasya Ekonomik Birliği'nden ayrılabiliriz

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Avrasya Ekonomik Birliği’nden ayrılabileceklerini duyurdu. Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında kurulan ve 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Avrasya Ekonomik Birliği’nin sancılı yürüyüşü...

29 Ocak 2015 Perşembe 13:53
Belarus Cumhurbaşkanı: Avrasya Ekonomik Birliği'nden ayrılabiliriz
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Avrasya Ekonomik Birliği’nden ayrılabileceklerini duyurdu.

Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında kurulan ve 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Avrasya Ekonomik Birliği’nin sancılı yürüyüşü devam ediyor. Gazetecilerle yaptığı toplantıda birlikle ilgili soruları cevaplandıran Aleksander Lukaşenko, birliğe üye ülkeler arasında yapılan anlaşmaların ihlali halinde Belarus olarak Avrasya Ekonomik Birliği’nden çıkabileceklerini belirtti.

Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında yapılan anlaşmalara, üye ülkelerin saygı duyması gerektiğinin altını çizen Lukaşenko, anlaşma maddelerine saygı duyulmaması halinde ise yollarına ayrı devam edebileceklerini vurguladı.

Avrasya Ekonomik Birliği’nin gelişmesinin kolay olmayacağını da sözlerine ekleyen Lukaşenko, tarafların ülke çıkarlarına da saygı duyması gerektiğini dile getirdi.

Çin’den AB’ye kadar uzanan bir ticaret bloku oluşturan ve eski Sovyet ülkelerinde mal, hizmet ve paranın serbest dolaşımını öngören Avrasya Ekonomik Birliği 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girmişti.

Kazakistan, Rusya ve Belarus tarafından oluşturulan Avrasya Ekonomik Birliği’ne ilk katılan ülke Ermenistan olurken Kırgızistan’ın üyeliği ise 1 Mayıs 2015’te gerçekleşecek.

Ekonomik olarak 2,5 trilyon dolara hükmedecek olan birlik, enerji başta olmak üzere ulaşım, teknoloji, doğal kaynaklar açısından bölgede büyük öneme sahip.

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
Elazığspor Lig'de Kalırmı

ARŞİV